آموزش ثبت فاکتور خرید/فروش و پیش فاکتور

امور تجاری>ثبت اطلاعات>ثبت فاکتور خرید/فروش و پیش فاکتور

۱_ ابتدا از صفحه اول وارد بخش امور تجاری شوید.

۲_ برروی فاکتور خرید یا فروش کلیک کنید.

۳_* درصورتیکه قصد دارید پیش فاکتور ثبت کنید، میتوانید بالا سمت چپ تصویر روی ؛فاکتور فروش؛ زده و نوع فاکتور را به ؛پیش فاکتور؛ تغییر دهید. همچنین با کلیک برروی شماره فاکتور، تاریخ یا ساعت می توانید آنها را تغییر دهید.

اگر هنوز هیچ طرف حسابی تعریف نکرده اید، باید با کلیک برروی دکمه ذره بین وارد بخش طرف حسابها شده و طبق آموزش تعریف طرف حساب، طرف حساب خود را در حسابداری موج تعریف نمایید. در درفعات بعد با ورود چند حرف از اسم طرف حسابتان می توانید همینجا آن طرف حساب را انتخاب نمایید.

۴ـ نوبت به افزودن اقلام به فاکتور هست، برای اینکار باید برروی یکی از دو دایره پایین وسط صفحه کلیک نمایید. دایره سمت چپ برای انتخاب دستی محصول از لیست محصولاتتان و دایره سمت راست برای انتخاب محصول به صورت خودکار از طریق بارکدخوان می باشد. برروی دایره سمت چپ کلیک می کنیم:

۵_ در صفحه باز شده می توانید با وارد کردن چند حرف از لیست محصولاتی که قبلا تعریف کرده اید، محصولی را انتخاب نمایید یا با غیرفعال کردن تیک گزینه “انتخاب از کالاها و خدمات تعریف شده” یک قلم که نمیخواهید به لیست محصولاتتان اضافه شود را به فاکتور اضافه نمایید.
در صورتیکه هنوز کالا یا خدمتی تعریف نکرده اید، با کلیک برروی دکمه آبی رنگ بالا سمت راست برنامه به صفحه تعریف محصول/خدمت جدید هدایت می شوید، در آنجا می توانید طبق آموزش تعریف کالا/خدمات، محصول خود را تعریف نمایید.

۶_ با انتخاب یک محصول، برنامه به صورت خودکار مشخصات را وارد می کند. کافیست مقدار را وارد و برروی علامت تیک بزنید تا محصول به فاکتورتان اضافه شود.

* با برداشتن تیک “مقدار در موجودی کالا اعمال شود؟” مقدار ثبت شده برای محصول در موجودی اصلی محصول تاثیری نمی گذارد.
* در صورتی که کالایی مرجوعی باشد می توانید تیک “کالای مرجوعی” را فعال نمایید تا در فاکتور برروی آن محصول خط کشیده شود و به موجودی انبارتان برگردد.
* در صورتیکه کالا شما خراب شده شده باشد مثلا تاریخ انقضای آن گذشته باشد و خریدار به شما برگرداند، تیک “مقدار در موجودی کالا اعمال شود؟” را غیرفعال و تیک “کالای مرجوعی” را فعال نمایید. تا هم از حساب مشتری شما کم شود و هم به انبار چیزی اضافه نشود.

۷_دریافتی های مربوط به هر فاکتور باید درون همان فاکتور ثبت شود. برای اینکار برروی دکمه “دریافتی های نقد و چک” کلیک نمایید تا به صفحه ثبت دریافتی ها منتقل شوید.
ابتدا یک دریافتی جدید با قیمت “مانده فاکتور” نمایش داده میشود که در صورت دلخواه می توانید نوع “چک” یا “نقد” (“کارت به کارت” و “واریز به حساب” در برنامه جزء “نقد” به حساب می آید) بودن آن را مشخص و ثبت کنید. (توضیحات بیشتر در مورد ثبت چک در بخش “آموزش ثبت دریافتی / پرداختی (چک، نقد)” می باشد.)

۸_ بعد از ثبت دریافتی یا با زدن دکمه عقب (back) ، دریافتیهایی که قبلا برای این فاکتور ثبت کردید را مشاهده می کنید که می توانید آنها را ویرایش نمایید.

۹_ با کلیک برروی آیکون پرینتر که بالا سمت راست صفحه قرار دارد می توانید فاکتور را در خروجی های مختلف برای کاربرانتان ارسال نمایید.

* Rongta و Bixolon، فیش پرینترهای حرارتی همراه بلوتوثی می باشند که میتواند فاکتورها را در عرض های کوچک نظیر ۵۸ میلی متر چاپ نمایند.

* در صورتیکه می خواهید بدهی گذشته کاربر نیز ارسال شود، تیک “مجموع بد/بس در فاکتور زده شود؟” را فعال بگذارید.

۱۳_ در صفحه فاکتور با زدن کلید عقب می توانید فاکتور را ذخیره کنید و از فاکتور خارج شوید.
نکته
* در صورتیکه تیک “همیشه ذخیره شود” را فعال نمایید، از این به بعد به صورت خودکار هنگام خروج، فاکتور ذخیره شده و این پنجره ظاهر نمی شود.
می توانید مجددا از طریق بخش تنظیمات این گزینه را غیرفعال نمایید.