خلاصه کتاب مدیریت زمان

خلاصه کتاب مدیریت زمان

همه ما اهدافی در زندگی داریم آیا در زمانی که مشخص کردید به آن دست پیدا می‌کنید؟

یکی از منابع بسیار مهم و ضروری که برای رسیدن به اهداف خودمان در اختیار داریم زمان است.

آیا مدیریت این منبع گران‌بها و ارزش مند ممکن هست؟

زمان گران‌بهاترین دارایی ما محسوب می‌شود و امکان ذخیره و پس‌انداز کردن آن وجود ندارد.

 وقتی زمان از دست رفت، دیگر امکان بازگشت یا از نو ایجاد کردن آن وجود ندارد.

برایان تریسی کتاب مدیریت زمان را نوشت تا به ما کمک کند بتوانیم به شکل بهتری از این دارایی و ثروت گران‌بها استفاده کنیم.

مدیریت درست زمان به قدری مفید و اثربخش است که می‌تواند تمامی ابعاد زندگی ما را تحت تأثیر خودش قرار دهد.

همان‌گونه از عنوان این کتاب می‌توان فهمید، برایان تریسی در این کتاب تلاش کرده است که شیوه درست مدیریت زمان را به مخاطب خودش آموزش دهد.

برایان تریسی موفقیت را به سه عامل وابسته می‎داند:

۱-تمرکز روی هدف مهم

۲-تلاش و انجام تمام کارهای لازم

۳-استمرار تا دستیابی به نتیجه

یکی از مهم‌ترین نتایجی که با مدیریت زمان می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم، افزایش اثربخشی و راندمان است.

در صورتی که تمایل دارید مدیریت زمان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و اثربخشی خود را چندین برابر کنید باید به میل و آرزو، قاطعیت، عزم راسخ، نظم و ترتیب شخصی توجه کنید.

میل و آرزو به دستیابی به اهداف باعث می‌شود که راندمان خود را تا حد ممکن بالا ببریم تا بتوانیم هر چه سریع‌تر به هدفی که در سر داریم، دست پیدا کنیم.

دومین عاملی که باعث می‌شود راندمان و اثربخشی ما به طرز شگفت‌آوری افزایش پیدا کند، قاطعیت است. اگر می‌خواهید از مدیریت زمان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و نتایج آن را ببینید باید با تمام وجود وارد میدان شوید و قاطعیت تمام داشته باشید.

مطمئن باشید که وقتی اولین گام را در مسیر مدیریت زمان بردارید، موجی از وسوسه‌ها سراغ شما می‌آید و اجازه نمی‌دهد که کار خودتان را درست انجام دهید در این مواقع عزم راسخ است که جلوی این وسوسه‌ها می‌ایستد.

مهم‌ترین کلید موفقیت در زندگی و کسب و کار، نظم و ترتیب شخصی است این نظم و ترتیب باعث می‌شود که همه چیز در جایگاه مشخص خودش قرار بگیرد. 

کتاب مدیریت زمان برایان تریسی یک جمله تأکیدی خیلی خوب دارد که می‌توانید آن را جایی یادداشت کنید و هر روز آن را با صدای بلند بخوانید تا ملکه ذهنتان شود:

“ زندگی من ارزشمند و مهم است. من برای دقایق و ساعت‌های زندگیم ارزش قائل می‌شوم. من از ساعات زندگی خود به درستی استفاده می‌کنم تا به بیشترین بهره‌وری که توانایی‌اش را دارم برسم ”

به زندگی تمام مدیران موفق نگاه کنید. تمام این مدیران در یک زمینه مشترک هستند و آن زمینه، مدیریت زمان است.

هنگامی که یک هدف پیش روی خودتان قرار می‌دهید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام چیزهایی که برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید را شناسایی و فهرستی از آن‌ها تهیه کنید.

قدرتمندترین ابزار مدیریت زمان، تهیه فهرست کارهای روزانه است. قبل از اینکه فردا فرابرسد، برای آن برنامه‌ریزی کنید.

بزرگ‌ترین دشمن در مدیریت زمان، انجام دادن کارهای بی‌اهمیت به جای کارهای پراهمیت است. علتش این است که اشخاص به حکم طبیعت خود می‌خواهند کارهایی را بکنند که راحت‌تر است و  مقاومتی در انجام دادن آن‌ها وجود ندارد. از این رو طبیعی است که اشخاص بخواهند با کارهای ساده و راحت شروع کنند.

گوشی‌های هوشمند و تلفن‌ها می‌توانند در دنیای امروز مانند یک خدمتکار عالی عمل کنند یا بدترین دشمن برای ما باشند. برای افزایش کارایی و بهره‌وری برنامه‌ریزی کنید و زمانی از روز را به تماس‌ها و پیام‌های خودتان اختصاص دهید. اگر قرار است با چند نفر تماس بگیرید، این تماس‌ها را پشت سر هم بگیرید تا مجبور نباشید در کار خود وقفه ایجاد کنید و به تماس‌ها پاسخ دهید.

لینک کوتاه: https://waveacc.ir/FC9ZL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.